Spring naar bijdragen

Is atheïsme wel een geloof?


Aanbevolen berichten

Ik vraag me af of het atheïsme wel een geloof is. Is het niet eerder een ontkenning van wat anderen wel voor waar houden, namelijk het bestaan van (een) God(en)?

Het atheïsme ontkent het bestaan van (een) god(en), maar gaat dit geloof dan ook altijd zó ver dat het alles ontkent wat tot het gebied van het geestelijke wordt gerekend? Ik kan me voorstellen dat men het bestaan van (een) God ontkent, maar dat deze ontkenning ook altijd uitmond in het ontkennen van het bestaan van geesten, die (kunnen) rondwaren in de nabijheid van het fysieke, dat snap ik dan weer niet. De Bijbel wijst daar op (op het bestaan van geesten etc.), maar ook allerlei documentaires en series op televisie. Hierin wordt – vaak met moderne apparatuur en mediums – het geestelijke, dat op een negatieve manier op het fysieke inwerkt, onderzocht. Veel mensen, incl. ik zelf, hebben rare voorvallen meegemaakt na of rondom een overlijden. Zo vielen tijdelijk de tv en de ethernet-adapter in mijn laptop uit toen mijn moeder in haar laatste levensfase zat (ik ga ervan uit dat dit mijn vader was die een paar jaar eerder was overleden) en deden de lampen raar nadat mijn vader was overleden.

Ik kan me níet voorstellen dat elke atheïst ook zo ver gaat dat, nadat hij heeft geconcludeerd dat er geen God kan bestaan, er dan ook echt geen andere geestelijke zaken kunnen bestaan. Men ontkent toch ook niet het meest ongrijpbare (geestelijke) deel in zichzelf: zijn Ik? Als het Ik niet wordt ontkend – zelfs niet door de atheïst – en dit Ik toch tot het gebied van het geestelijke moet worden gerekend, waarom dan wel alles blijven ontkennen wat ook tot het geestelijke moet worden gerekend: engelen, aartsengelen, tronen, vormgeesten, gevallen engelen en gevallen aartsengelen, demonen, overleden mensen, nympfen, kabouters, salamanders …?

De geestelijke mens (de mens aan de overkant van de drempel) weet (na verloop van tijd?) hoe de zaken in elkaar steken; de natuurlijke mens is en blijft in het ongewisse totdat zijn/haar/andermans ervaringen hem iets duidelijk maken waardoor hij dit gebied van het ongewisse ook weer verlaat.

bewerkt door IKBENANDERS
Link naar bericht
Deel via andere websites

Uiteraard is het atheïsme ook een (mentaal) geloof.  Het probleem met die stelling is dat atheïsten dat zelf dan weer steevast ontkennen.    Je jaagt ze op de kast.  Dus kun je beter zoiets in het openbaar niet zeggen.   De natuurlijke mensen vallen uiteen in twee categorieën: een categorie die in God gelooft en een categorie die niet in God gelooft.   Het zijn twee mentale overtuigingen welke tegengesteld zijn.   Ingewikkelder gaat het niet worden.

Maar aan een mentale overtuiging betreffende God heb je niet zo veel.    Gezien het feit dat niemand weet wie of wat God is.    Je komt dan op het terrein van de Geest en daar heeft de natuurlijke mens geen kaas van gegeten volgens de Bijbel.   Vandaar dat er in natuurlijke-mensen-land wat af geredetwist wordt over God.   De Bijbel zegt: God is Een.  De kerk zegt: God is drie personen.  Wie heeft er dan gelijk?

Geloof (als in een mentale overtuiging) zegt niet zoveel.   Wie zegt: "God bestaat" , die kan dat alleen linken aan zijn eigen bestaan als natuurlijke mens.    Zou God een natuurlijke mens (een persoon) zijn?    Dat gelooft dat weer niemand.    Zolang je niet weet wat het begrip 'bestaan' betekent anders dan als in je eigen (natuurlijke) bestaan dan weet je helemaal niks.

Voordat je met het begrip 'geloof'  begint dien je eerst eens de kernbegrippen zoals 'bestaan' en 'geloof' te begrijpen.   Ieder mens heeft talloze mentale overtuigingen , als je God daar onder schaart dan valt God in de categorie UFO's, aliens en kabouters.    Geloof echter is een vrucht van de Geest, het wordt de mens geschonken door God.  En als je het zó beschouwt dan is atheïsme natuurlijk helemaal geen geloof.   Dan is een atheïst iemand die geen weet heeft van God.    

Link naar bericht
Deel via andere websites
40 minuten geleden zei Hopper:

Zou God een natuurlijke mens (een persoon) zijn?

Uit een noot bij 193e deel in boek 3 van Over de wetende ontwetendheid (= docta ignoratnia) van Cusanus:

Citaat

Hypostatische vereniging’ betekent ‘de eenheid van de menselijke natuur in Jezus Christus met de éne goddelijke Persoon van de Logos als de grond van het bestaan’ … Reeds in de 5e eeuw sprak Cyrillos van Alexandrië over de ἕνωσις καθ’ ὑπόστασις (henoosis kath' hypostasin). … de menselijke en goddelijke natuur van Jezus Christus zijn onderscheiden én verenigd in de unieke Persoon van het Woord. 

 

bewerkt door IKBENANDERS
Link naar bericht
Deel via andere websites
9 uur geleden zei IKBENANDERS:

Uit een noot bij 193e deel in boek 3 van Over de wetende ontwetendheid (= docta ignoratnia) van Cusanus:

 

Wat het Woord is, dat valt alleen in de praktijk op te maken.   En omdat dat tot allerlei interpretaties leidt hebben we in christelijke zin begrepen alleen het Evangelie.   En daarin staat dat het Woord Zelf is en gesproken door God.   God heeft zich Zelf uitgesproken.    Het begrip "Zelf" is de sleutel en dat is juist géén Persoon/persoon.     Het woord persoon stamt via het Latijnse persona af van het Oud-griekse prósōpon (πρόσωπον), dat oorspronkelijk gezicht, uiterlijk of theatermasker betekent.     

Persoon is  hetgeen bedekkend is.   Persoon bedekt het Zelf.   De kwestie is dus precies omgekeerd aan wat de kerk beweert.   De Bijbel heeft het gelijk aan haar zijde: God is Een en daarmee is het Zelf ook één.

Daarnaast verwijs jij naar Jezus Christus, maar ik had het over God.  Je beantwoord de vraag door er stilzwijgend van uit te gaan dat Jezus God is.   Maar dat zei Jezus Zelf niet.

Van menselijke personen kun je een ding met zekerheid zeggen: de ene persoon is de ander niet.   Jezus was niet Judas, Jezus was niet Herodes, (enz)  Als vlees geworden Woord was Jezus gepositioneerd tegenover alle andere personen.    Ieder persoon ontkent dat hij de andere persoon is.   Omdat God Een is ontkent God deze ontkenning.  God omvat alles en juist dat aspect kunnen wij als persoon niet begrijpen.   Het begrip 'persoon' is niet de oplossing, maar juist het probleem. 

Als God 3 personen is zoals de kerkleer wil, dan ontkent de Zoon dat Hij de Vader is.   Maar dat is niet wat er in de Bijbel staat, er staat: "Ik en de Vader zijn Een".

Link naar bericht
Deel via andere websites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gast
Antwoord op deze discussie...

×   Plakken als rijke tekst.   Opmaak herstellen

  Er zijn maximaal 75 emoticons toegestaan.

×   Je link is automatisch geïntegreerd.   In plaats daarvan als link tonen

×   Je voorgaande bijdrage is hersteld.   Tekstverwerker leegmaken

×   Je kunt afbeeldingen niet direct plakken. Upload of voeg afbeeldingen in vanaf URL.

×
×
  • Nieuwe aanmaken...

Belangrijke informatie

We hebben cookies op je apparaat geplaatst om de werking van deze website te verbeteren. Je kunt je cookie-instellingen aanpassen. Anders nemen we aan dat je akkoord gaat. Lees ook onze Gebruiksvoorwaarden en Privacybeleid